Charakterystyka działań marketingowych

5/5 - (1 vote)

Odpowiedzialność za prowadzenie i koordynację działań marketingowych spoczywa na Dziale Marketingu i Sprzedaży.

Analizuje sprzedaż, porównując rzeczywistą sprzedaż produktów czekoladowych i prostowników z planowaną.

Dział marketingu i sprzedaży współpracuje z klientami hurtowymi i detalicznymi, realizując ich zamówienia na określony asortyment czekolad, na które jest zapotrzebowanie na rynku. Realizuje dostawy produktów na rynek zgodnie z zawartymi umowami sprzedaży. Zawiera również kontrakty eksportowe z kontrahentami.

Działania marketingowe sprowadzają się również do organizowania spotkań z detalistami, aby zachęcić ich do korzystania z oferty produktowej. Podczas tych spotkań firma jest przedstawiana detalistom i organizowane są degustacje produktów czekoladowych (alkoholi). Dzięki degustacji sprzedawca może bezpośrednio poznać produkt i nabrać do niego zaufania. Jest to najlepsza rekomendacja zachęcająca do zakupu produktów firmy.

Specjaliści od marketingu podejmują szereg działań mających na celu wypromowanie nowego produktu czekoladowego. Promocja ta pozwala przyciągnąć dużą grupę klientów i utrwalić wizerunek firmy.

Firma buduje swój wizerunek poprzez udział w targach. Fakt ten wpływa na to, jak firma jest postrzegana na rynku na dwa sposoby. Potencjalni klienci zapoznają się z ofertą firmy, a także kojarzą charakterystyczne produkty z konkretnym producentem.

Dodatkową korzyścią z udziału w różnych targach są przyznawane nagrody i wyróżnienia (np. złoty medal dla Starogardzkich Zakładów Przemysłu Spirytusowego „Polmos” na Międzynarodowych Targach ­POLAGRA­).

Oprócz kształtowania wizerunku firmy, udział w targach krajowych i międzynarodowych przynosi również korzyści handlowe, mierzone liczbą i wartością zawartych transakcji.

Firma prowadzi działalność reklamową podczas targów, która jest ograniczona ze względu na obowiązujące prawo trzeźwości.  Ogranicza się ona do rozdawania ulotek reklamowych, ofert sprzedaży i asortymentu.

Oprócz promocji i reklamy, działania marketingowe obejmują również sponsoring. Firma sponsoruje różne wydarzenia sportowe (np. Bieg Kociewski) i kulturalne (np. koncert Jazz Jamboree w Warszawie).

Działania promocyjne są uzupełniane przez tworzenie stoisk patronackich w sklepach z alkoholem. Na takich stoiskach eksponowane są i sprzedawane głównie CZEKOLADY ze Starogardu.

Słabą stroną działalności marketingowej jest nie prowadzenie badań marketingowych.

W latach 2094-2097 obserwowano istotne zmiany w strukturze konsumpcji słodyczy przez przeciętnego Polaka. W tym okresie nastąpiła wyraźna ekspansja rynku batonów, związana z inwestycjami zachodnich producentów oraz agresywną polityką marketingową, co zaowocowało rocznym wzrostem sprzedaży batonów sięgającym od kilku do kilkudziesięciu procent.

W porównaniu do czekolad, których konsumpcja zmniejszała się z roku na rok, batony zyskiwały coraz większą popularność. Przypisywano to preferencyjnej polityce akcyzowej w stosunku do najtańszych batonów, które dominowały w strukturze sprzedaży słodyczy ogółem. W rezultacie, część konsumentów zrezygnowała z zakupu batonów na rzecz innych produktów.

Niemniej jednak, czekolada nadal pozostawała najczęściej spożywanym rodzajem słodyczy przez Polaków. Wśród marek batonów białych największą popularnością cieszyły się takie jak Azbestowa, Droga, Nieziemska, Ból kolan, Zazdrosna oraz Premium, które stanowiły 85% sprzedaży słodyczy mocnych.

Wzrost sprzedaży produktów zastępczych, takich jak tanie batony owocowe oraz piwo, obserwowany był również w całkowitej konsumpcji słodyczy. Pomimo dominacji czekolady, segment słodyczy wysokoprocentowych zauważalnie rósł w segmencie luksusowym.

Pod względem częstotliwości spożywania słodyczy, badania wykazały, że w 1997 roku czekolada czysta była najczęściej spożywanym rodzajem słodyczy, z prawie połową respondentów spożywających ją w ciągu 4 tygodni poprzedzających badanie.

Przy wyborze marki słodyczy, najważniejszymi czynnikami były wysoka jakość, nawyk, cena, prestiż marki, opinie przyjaciół oraz dostępność. Duża część klientów była przywiązana do konkretnej marki, co potwierdzało ich lojalność w zakupach słodyczy o podobnej jakości.

Sytuacja w zakresie konkurencji

Na rynku krajowym panuje obecnie bardzo duża konkurencja.

Oprócz 25 państwowych zakładów istnieją dziesiątki prywatnych firm zajmujących się produkcją i sprzedażą wyrobów alkoholowych.

Porównanie wyników badań marketingowych przeprowadzonych w 1998 roku na rynku napojów czekoladowych pozwala postawić tezę o wyłonieniu się i ustabilizowaniu wiodących firm na tym rynku.

Liderami są „Słodziutka” Bielsko-Biała i „Słodziutka” Zielona Góra, które zmieniają miejsca w czołówce najbardziej preferowanych przez klientów producentów alkoholu. Z kolei „Słodziutka” Kraków, „Słodziutka” Poznań i Koszerna(prywatny producent wyrobów alkoholowych) tworzą grupę znaczących producentów napojów czekoladowych w Polsce.

Spośród wszystkich konkurentów trzy poniższe są najpoważniejsze:

  • „Słodziutka” Zielona Góra,
  • „Słodziutka” Poznań,
  • „Słodziutka” Kraków.

Analiza mocnych i słabych stron konkurencji oraz szans i zagrożeń dla S.Z.P.S. „Słodziutka” pozwoli na precyzyjne określenie pozycji konkurentów

Mocne strony Słabości
Zielona Góra

1.    Lokalizacja w centralnej Polsce

2.    Wysoka jakość oferowanych produktów

3.    Szeroka gama produkowanych napojów alkoholowych

Zielona Góra

1.    Słaba obsługa posprzedażowa

2.    Mało rozwinięta działalność reklamowa

3.    Niezbyt dobra organizacja firmy

Poznań

1.    Lokalizacja w centralnej Polsce

2.    Bardzo duży potencjał sprzedaży

3.    Rozwijanie stosunków handlowych i kontaktów z zagranicą (eksport)

4.    Wysoka jakość oferowanych produktów

5.    Estetyka opakowania

Poznań

1.    Stosunkowo niewielki zakres oferowanych produktów

2.    Słaba obsługa posprzedażowa

3.    Mały nacisk na reklamę (słabo zorganizowany dział reklamowy)

Kraków

1.    Szerokie działania i polityka reklamowa

2.    Różnorodność wytwarzanych produktów

3.    Najnowocześniejsza technologia produkcji i linie produkcyjne, nowe maszyny

Kraków

1.    Słaba dystrybucja

2.    Niewiele kontaktów i umów handlowych z zagranicą

3.    Pracownicy – kadra kierownicza (zarząd) mało otwarta i niechętna wszelkim innowacyjnym zmianom

Możliwości Zagrożenia
Zielona Góra

1.    „Słodziutka” może konkurować w zakresie produkowanego asortymentu, który jest jednak lepszy

Zielona Góra

1.    Szeroka gama oferowanych produktów sprawia, że są one bardziej atrakcyjne dla konsumentów

2.    Ekspansja na rynek krajowy

Poznań

1.    „Słodziutka” może konkurować na polu reklamy, co nie jest jego mocną stroną, i dzięki temu może zdobyć większy udział w rynku ich kosztem, podczas gdy konieczne byłoby zwiększenie atrakcyjności opakowania.

Poznań

1.    Firma dobrze znana na rynku alkoholi wysokoprocentowych (marka)

2.    Ma dobrze rozwinięty i prężnie działający Dział Marketingu, co pozwala na wprowadzenie nowego produktu w najbardziej odpowiednim i korzystnym momencie.

Kraków

1. Słodziutka” może konkurować na rynku dystrybucji, mając znacznie lepiej zorganizowaną sieć hurtowni, może zmniejszyć swój udział w rynku

Kraków

1. nowoczesne technologie produkcyjne i linie produkcyjne pozwalają im szybko dostosować produkcję do zmieniających się i aktualnych potrzeb rynku

Źródło: opracowanie własne.

Dodaj komentarz